Staff Profile

Streator Elementary School Dist. #44 Faculty & Staff

Name/Title
Email, Office Phone
Augustine, Kerri
ParaProfessional
Austin, Mrs. Sandy
8th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Averkamp, Mrs. Brenda
Special Education Teacher
Bacon, Mrs. Kelli
Board Member
Baker, Mrs Heather
Kindergarten Teacher
Baker, Ms. Jodee
4th Grade Teacher
Barlic, Gloria
Lunch Hour Supervisor
Beardsley, Mrs. Becky
Special Education Teacher
Beardsley, Mrs. Lourdes
Lunch Hour Supervisor
Beck, Mr. Rob
Board Member
Beck-Nofer, Melissa
ParaProfessional
Bemont, Mr. Ryan
6th Grade Science Teacher
Benning, Mrs. Laurie
ParaProfessional
Berninger, Mrs. Jordan
Preschool for All
Black, Mrs. Tina
Cook
Bower, Mrs. Cindy
1st Grade Teacher
Bradley, Ms. Rachael
8th Grade Math Teacher
Braham, Mrs. Laurie
Custodian
Branz, Ms. Kenna
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Broedlow, Mrs. Becky
Speech Language
Brotherton, Traci
Paraprofessional
Brown, Mrs. Melisa
8th Grade Science Teacher
Brown, Mr. Tony
Board Member
Cagley, Mrs. Mary
ParaProfessional
Carby, Mrs Dawn
1st Grade Teacher
Carpenter, Mrs. Jamie
3rd Grade Teacher
Carpenter, Mrs. Rita
Food Services Cashier
Cashmer, Ms. Holly
Human Resources Specialist/Board Secretary
Cassady, Debbie
Title 1 Reading Facilitator
Chalkey, Noemi
LAC Supervisor
Chapman, Ms. Kelli
ParaProfessional
Chavez, Rebecca
Lunch Hour Supervisor
Chiavene, Mr. Dave
Delivery Driver
Christoff, Ms. Amanda
ParaProfessional
Clift, Mrs. Brandi
Cook
Clift, Mrs. Kerri
Cook
Cole, Mrs. Kelly
5th Grade Teacher
Conner, Mr. Dave
Board Member
Conness, Mr. Graham
Custodian
Conness, Mrs. Laura
ParaProfessional
Cook, Ms. Jennifer
8th Grade Math Teacher
Coonan, Miss Amanda
Special Education Teacher
Copeland, Michaela
Special Education Teacher
Cox, Mr. Brian
Band/Chorus/Music Teacher
Cox, Mrs. Toni
Speech Language
Cox, Mrs. Trudy
Lunch Hour Supervisor
Cravatta, Mrs. Kelli
4th Grade Teacher
Darrow, Mrs. Mary
4th Grade Teacher
Davis, Mrs. JoAnn
Office Clerk
Dawson, Mrs Laura
Kimes Principal
Deegan, Mrs Cheryl
English Learner Teacher
Delaney, Mrs. Chris
Bookkkeeper
Delheimer, Mrs. Patsy
Special Education Teacher
Devera, Mrs. Megan
3rd Grade Teacher
Dickerson, Alexandra
ParaProfessional
Donahue, Ms. Keri
ParaProfessional
Dye, Mrs. Karen
Special Education Teacher
Ehling, Mrs. Barb
Board Member-Secretary
Ehrler, Mrs. Kristine
7th Grade Science Teacher
Erler, Mrs. Carolyn
Lunch Server
Faletti, Holly
Speech Pathologist
Ferguson, Mrs. Tiffany
Kindergarten Teacher
Fletcher, Mrs. Sheri
Kindergarten Teacher
Flores, Mrs. Consuelo
Cook
Flores, Mrs. Stephanie
5th Grade Teacher
Franklin, Heather
Lunch Hour Supervisor
French, Mrs. Cherie
ParaProfessional
Friel, Mrs. Joanne
7th Grade PE/health Teacher
Furman, Mrs Kundry
ParaProfessional
Gaff, Mrs. Jan
6th Grade Math
Galyen, Ms. Jamie
ParaProfessional
Galyen, Mrs. Mary Ellen
Heath Care Provider
Galyen, Mr. Troy
Northlawn Head Custodian
Gapinski, Mrs. Diana
District Nurse
Garcia, Mrs. Maria
1st Grade Teacher
Gayon, Mrs. Michelle
ParaProfessional
Gillette, Ms. Elizabeth
ParaProfessional
Gipson, Ms. Shirley
Special Education Teacher
Glenn, Erin
Second Grade Teacher
Goluba, Mrs. Angie
ParaProfessional
Goodchild, Mrs. Sarah
ParaProfessional
Gotch, Mr. Bill
Custodian
Grabowski, Mrs. Teresa
Office Clerk
Graff, Mrs. Angie
Early Childhood Special Education Teacher
Grako, Mrs. Nancy
3rd Grade Teacher
Griglione, Mrs. Erica
Speech Language
Haage, Mrs. JoLynn
ParaProfessional
Halko, Ms. Emily
ParaProfessional
Hall, Mrs. Carole
Food Services Cashier
Hall, Mrs. Jill
Paraprofessional
Harcharik, Mrs. Heather
ParaProfessional
Harms, Mrs. Sarah
6th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Hawk, Mrs. Jeanne
PE Teacher
Hayes, Ms. Leah
ParaProfessional
Hayes, Lynn
Lunch Server
Hays, Ms. Amber
School Psychologist
Hays, Ms. Jennifer
ParaProfessional
Heinz, Mrs. Colleen
5th Grade Teacher
Henson, Jordan
Assistant Technology Director
Hinze, Mrs. Heather
Cook
Holcomb, Mr. Michael
Board Member- President
Holocker, Ashley
ParaProfessional
Hysell, Mrs. Angie
Northlawn Secretary
Irvin, Mrs. Jennifer
Lunch Hour Supervisor
Isermann, Mrs. Chris
Reading Teacher
Isermann, Mrs. Lori
5th Grade Teacher
Jackson, Ms. Heather
Social Worker
Jenkins, Mr. Jeremy
Northlawn Assistant Principal
Johnson, Mrs. Desiree
English Language Teacher
Jolly, Mrs. Kerry
Food Services Director
Kane, Mr. Jeff
6th Grade Math
Kane, Ms. Samantha
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Kappelman, Amber
Eighth Grade ELA/SS Teacher
Kayes, Mrs. Amanda
Lunch Hour Supervisor
Kirk, Bryce
Intern
Kitzman, Mrs. LeeAnn
Special Education Teacher
Kitzman, Mr. Nathan
7th Grade Special Education
Klein, Mrs. Vickie
Lunch Hour Supervisor
Klingler, Ashley
Special Education Teacher
Kolojay, Stacy
ParaProfessional
Koster, Elisabeth
ParaProfessional
Kovach, Deb
Lunch Hour Supervisor
Kovash, Mrs. Jamie
6th Grade English Languge Arts/Social Science Teacher
Ladtkow, Mr. Dan
Northalwn Custodian
Lamb, Mrs. Darlene
ParaProfessional
Larsen, Ms. Brooke
2nd Grade Teacher
Lawless, Mrs. Beth
Social Worker
LeBeau, Mrs. Elizabeth
7th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Lee, Mr. Bob
7th Grade Math Teacher
Lee, Mrs. Mary Jane
RtI Behavior Interventionist
Leonard, Mrs. DeLisa
Lunch Hour Supervisor
LeRette, Mrs. Mary
Special Education Teacher
Lesak, Mrs. Kathy
ParaProfessional
Lesak, Mr. Rick
Custodian
Ley, Wendy
Fourth Grade Teacher
Limberg, Mrs. Shawn
ParaProfessional
Lindeman, Mrs Vicki
Kindergarten Teacher
Lorenzi, Mr. Dan
Custodian
Lotshaw, Mrs. Sarah
ParaProfessional
Lowe, Mrs. Rose-Marie
Art Teacher
Mamer, Mrs. Pam
Special Education Teacher
Martin, Mrs. Beverly
Kimes Secretary
Martin, Mrs. Dana
Northlawn Secretary
Martin, Dr. Debbra
Assistant Superintendant
McCoy, Mr. Kenneth
RtI Behavior Interventionist
McCoy, Mrs. Kirsty
ParaProfessional
McCoy, Ms. Melanie
Paraprofessional
McCurdy, Mrs. Sara
ParaProfessional
McDonnell, Mrs. Anne
Centennial Principal
McMeen, Mrs. Jacque
Centennial Secretary
Meling, Ms. Kristen
Deaf and Hard of Hearing Teacher
Modaff, Wayne
Custodian
Moore, Mrs. Jane
Cook
Muller, Ms. Brittany
Bilingual/EL Teacher
Muntz, Mrs. Bess
ParaProfessional
Naas, Mrs. Amy
Speech Language
Newbold, Mr. Tom
5th/6th ELA Intervention Teacher
Null, Gary
Custodian
Oakes, Mrs. Tiffany
Special Education Teacher
Obenhin, Mrs. Joanne
Lunch Hour Supervisor/ParaProfessional
Olbrot, Mrs Teri
4th Grade Teacher
Olson, Mrs Christine
4th Grade Teacher
Ondek, Mrs. Mary
Lunch Hour Supervisor
Ondrey, Mrs. Renae
ParaProfessional
Orban, Mrs. Sharon
ParaProfessional
Orozco, Angela
Lunch Hour Supervisor
Palko, Mrs. Tammy
Lunch Hour Supervisor
Parcher, Ms. Blanca
ParaProfessional
Parcher, Sarah
Lunch Hour Supervisor
Parker, Dr. Lisa
Superintendent
Pawelczyk, Mrs. Karri
ParaProfessional
Perez, Mrs. Karen
Lunch Hour Supervisor
Peters, Mrs. Mary Ann
Lunch Server
Petersen, Mrs. Leslie
PreK for All Teacher
Peterson, Mrs. Julie
ParaProfessional
Pflibsen, Mrs Toni
Pre K for All Teacher
Phillis, Mr. Ray
8th PE Teacher
Pierce, Mr. Ryan
6th PE Teacher
Pitte, Mrs. Michelle
1st Grade Teacher
Podkanowicz, Mrs. Pam
ParaProfessional
Pratt, Mrs. Joann
Lunch Hour Supervisor
Puckett, Mr. Chad
8th Special Education Teacher
Rambo, Mrs. Allyson
Reading Teacher
Rambo, Mrs. Barb
Lunch Server
Rath, Mrs. Hiromi
Cook
Redman, Mr. Jerry
Head of Maintenance
Reed, Mrs. Cathy
ParaProfessional
Reff, Ms. Rachel
3rd Grade Teacher
Renken, Mrs. Jenna
3rd Grade Teacher
Renner, Mr. Colin
Custodian
Revell, Ms. Angie
Kindergarten Teacher
Rexroad, Mrs. Wendi
Lunch Hour Supervisor
Reynolds, Mrs. Diana
ParaProfessional
Richie, Mrs. Stacy
2nd Grade Teacher
Ritter, Mrs. Melissa
6th Special Education Teacher
Roe, Ms. Sarah
7th Special Education Teacher
Russell, Ms. Gail
Northlawn Principal
Russow, Mrs. Katie
Speech Language
Sabol, Mrs. Karen
RtI Behavior Interventionist
Samek, Ms. Rebecca
ParaProfessional
Sauers, Ms. Courtney
ParaProfessional
Sauers, Mrs. Rebecca
Library Clerk
Scarbeary, Mr. Ron
Centennial Head Custodian
Schaffner, Mrs. Chrystal
Special Education Teacher
Schultz, Mrs. Heidi
Director of Special Services
Scott, Mrs. Tracie
ParaProfessional
Shinkey, Mrs. Kim
Cook
Siebert, Mrs. Sue
Administration Secretary
Siebert, Mrs. Tarni
2nd Grade Teacher
Simpson, Mrs. Judith
Lunch Server
Skaggs, Mrs. Doreen
Library Clerk
Sliker, Mrs. Katie
2nd Grade Teacher
Smith, Mrs. Karen
ParaProfessional
Sneath, Mrs. Rebecca
Health Care Provider
Soulsby, Mrs. Connie
5th Grade Teacher
Spaulding, Mrs. Deb
Lunch Hour Supervisor
Starkey, Mrs. Elizabeth
ParaProfessional
Stephens, Ms. Christina
5th Grade Teacher
Stevens, Mrs. Marita
ParaProfessional
Stevenson, Mr. Josh
1st Grade Teacher
Stortz, Mr. Mark
6th Grade English Language Arts/Social Science Teacher
Sutton, Ms. Bianca
Special Education Teacher
Swiskoski, Mrs. Brenda
Lunch Hour Supervisor
Tamulen, Miss April
Music Teacher
Taylor, Mrs. Evelyn
ParaProfessional
Theisinger, Mrs. Megan
Social Worker
Thorne, Mrs. Deborah
6th Grade Special Education Teacher
Thorp, Mrs. Patti
ParaProfessional
Thrush, Mrs. Susie
Reading Teacher
Tibbles, Mrs. Molly
Administrative Assistant to the Superintendent
Tomsich, Mr. Bryan
Kimes Head Custodian
Torres, Mrs. Lorena
PreK for All Teacher
Toynton, Ms. Sydney
English Learner Teacher
Traeger, Mrs. Melanie
Lunch Hour Supervisor
Tyne, Mrs Michelle
3rd Grade Teacher
Urbance, Ms. Jan
Special Education Teacher
Urbanec, Mrs Gina
2nd Grade Teacher
Veith, Mr. Joe
Custodian
Veith, Mrs. Sharon
Custodian
Venturi, Bryan
Technology Director
Venturi, Mrs. Catherine
Kindergarten Teacher
Vissering, Mrs. Lynn
Kimes Office Clerk
Volkman, Mrs. Linda
Board Member
Wakeman, Mrs. Deb
ParaProfessional
Wargo, Mrs. Carolyn
7th Grade Math
Wargo, Ted
Eighth Grade ELA/SS Teacher
Weibel, Mrs. Jessica
ParaProfessional
Wheeler, Mrs. Elaine
Lunch Hour Supervisor
Wilson, Mrs. Juanita
Special Education Dept. Secretary
Wilson, Megan
ParaProfessional
Wissen, Mrs. Allison
Speech Language
Wissen, Mrs. Debbie
ParaProfessional
Wonders, Mrs. Julia
Lunch Hour Supervisor
Woodward, Mrs. Debra
ParaProfessional
Wright, Judy
ParaProfessional
Yuhas, Mrs. Janeen
ParaProfessional
Zito, Mrs. Georgia
Northlawn Library Clerk
View text-based website